1.kval af ECCO cup 2022 og nye Bruttogrupper

Gråsten Rideklub er kommet godt fra start i ECCO cuppen 2022. Vores naboklub Sundeved Rideklub leverede, som altid, to fantastiske stævner i marts måned og vores seje ryttere leverede flotte resultater.

Samlet set red alle Grr4 ECCO ryttere sig i finalerne og resulaterne faldt ud således:
Amalie Fredbøg samlet nr 2 Kat II pony
Selma Ludvigsen samlet nr 2 Kat I pony
Katrine Johannsen samlet nr 2 Junior hest
Frederikke Jacobsen samlet nr 4 Young hest
Sophia Ludvigsen samlet nr 3 Young hest
Sophia Ludvigsen samlet nr 7 Young hest

Kæmpe tillykke til alle, virkelig en fornøjelse at se på. Også stort tillykke til vores trænere Pernille Ørum og Julie Dyrgaard.

Umiddelbart efter landsstævnerne for hest og pony i Sundeved sendte DRF opdaterede bruttogrupper ud – og til vores allesammens store glæde fandt vi ikke mindre end 5 GRR4 ryttere og yderligere 1 rytter i Pernille Ørums kyndige hænder. De udtagne er:
Selma Ludvigsen
Katrine Johannsen
Bjørg Schmidt Jefsen
Johanne Kofod Jensen
Frederikke Jacobsen
Sophia Ludvigsen
Vi er stolte af jeres præstationer og vil glæde os til at følge jer både i ind- og udland i 2022.

Den 19.-22. maj 2022 er det vores tur til at afholde B-stævne for pony og vi glæder os til igen at byde velkommen i Gråsten Rideklub.

08-04-2022 / HB

Indlæg oprettet 37

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Relaterede indlæg

Gå i gang med at taste din søgning herover og tryk enter for at søge. Tryk ESC for at annullere.

Tilbage til toppen